BİZE ULAŞIN
E-Mail Adresimiz
85. Yıl Cumhuriyet Mahallesi Ankara Caddesi No:434 Kemalpaşa / İZMİR TÜRKİYE
Belenco
Ürün Bakımı

BELENCO ÜRÜN BAKIMI

Kolay temizlenir, hayata konfor katar.

Olağanüstü derecede sağlam ve dayanıklı doğal kuvars mineralini sanat ve mühendislikle yorumlayarak ileri teknoloji ve büyüleyici tasarımlarla üretim yapan Belenco, sahip olduğu aşınma, çizilme ve kimyasal dayanımıyla sağlam ve estetik bir yüzeydir. Kolay temizlenir, kullanım rahatlığı ile hayata konfor katar.

Her zaman hijyeniktir.

Sıvı emmeyen, gözeneksiz, kompakt yapısıyla leke tutmayan, bünyesinde mikroorganizmaların üremesine izin vermeyen Belenco, hijyenik bir yüzeydir. Belenco'nun hijyenik yapısı NSF tarafından onaylanarak, üzerinde yiyeceklerin güvenle hazırlanabileceği NSF51 sertifikası ile belgelenmiştir. Hijyen sağlamak için özel kimyasallar uygulamanıza gerek yoktur.

Kalıcı leke tutmaz.

%93 doğal kuvars, %7 bağlayıcı ve inorganik pigment formülü ile dünyadaki en ileri teknoloji kullanılarak üretilen Belenco, sıvı emmeyen gözeneksiz yapısı ile kirlenmeye karşı dirençli bir yüzeydir. %93'ünü oluşturan kuvars, kimyasalların yıpratıcı etkilerini sorun olmaktan çıkarır. Çay, kahve, şarap, sirke, limon, renkli baharatlar gibi diğer tezgah malzemelerinin kalıcı olarak lekelenmesine ya da yüzeylerinde aşinmaya sebep olabilecek maddeler Belenco'ya etki etmez. Bu üstünlüğü sayesinde Belenco, yüzey koruyucu uygulamasına ihtiyaç duymaz.

Doğal parlaklığını korur.

Parlaklığını içerdiği kuvarsın doğal ışıltısından alan Belenco'nun üzerine koruyucu sürmenize, cila ya da yeniden parlatma yapmanıza gerek yoktur. Belenco kuvars basit bir günlük temizlikle uzun yıllar ilk günkü parlaklığını ve doğal canlılığını korur.

Basit bir temizlikle ilk günkü gibi ışıldar.

Nemli, pamuklu bir bez ve yumuşak nötr bir sıvı deterjan (cam yüzey temizleyicisi veya bulaşık deterjanı) günlük temizlik için yeterlidir. Yüzeye damlayan veya bulaşan artıkları kuruyup kalıcı kire dönüşmeden silerseniz, basit bir temizlikle yüzeyinizin ilk günkü pırıl pırıl görüntüsünü uzun yıllar koruyabilirsiniz. Deterjanla yapacağınız temizlikten sonra yüzeyi yeterli miktarda su ile iyice durulamanız gerek sağlığınız, gerekse yüzeyin doğal görünümünün zamanla zarar görmemesi için önemlidir.

Zor lekeler

Kurumuş lekeleri çıkarmak güçtür ve daha fazla çaba harcamanızı gerektirir. Bu nedenle tezgahınızda meydana gelen kir ve lekeleri kurumadan temizleyin. Kurumuş yiyecek ve içecek artıkları, saç boyası, oje, yapıştırıcı, boya kalıntıları gibi zor kirlerin çıkarılmasında plastik bir spatula kullanın. Plastik spatula ile önce lekeyi nazikçe kazıyın ve ardından yumuşak bir bez ve sıvı deterjan ile yüzeyi temizleyin. Aşındırıcı toz içeren temizleyiciler kullanmamaya özen gösterin. Çok zorlu lekelerde deterjanı doğrudan sadece lekenin üzerine uygulayın ve temizlik süngerinin sert yüzeyi ile dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın. Temizlik sonrası yüzeyi yeterli miktarda su ile durulayın.

Kireç, sabun birikintileri ve su izleri

Bu tür kir ve izlerin çıkarılmasında ev tipi düşük konsantrasyonlu kireç sökücüleri kullanın. Üretici firma talimatlarına uyun. Uygulama sonrası yüzeyi bol su ile durulayın.

Pas ve yağ lekeleri

Pas lekeleri ve ağır yağ lekeleri gibi çıkarılması güç lekelerin oluşmamasına özen gösterin. Bu tip lekelerle karşılaşıldığı durumlarda yağ ve pas sökücü ürünlerin kullanılması gerekir ki; bu tür güçlü kimyasallar yüzeylere zarar veren maddelerdir. Dolayısı ile kullanımlarında çok dikkatli olun. Yüksek pH seviyesine sahip bu ürünler sadece lekenin üzerine uygulanmalı ve en kısa sürede yeterli miktarda su ile durulanmalıdır. Yüzeyde uzun süre kalması durumunda veya yeterince iyi durulanmadığı takdirde bu temizlik maddeleri Belenco kuvars renklerinde salmaya veya yüzeyde bozulmaya neden olabilir.

Tezgahınızı korumak elinizde!

Kesme tahtası kullanın.

Belenco içerdiği kuvarsın üstün özelliklerini bünyesinde barındınr. Doğadaki en sert mineral taşlardan biri olan kuvarsın Belenco'ya kazandırdığı en önemli özellik yüksek aşınma ve çizilme dayanımıdır. Belenco kuvars en yüksek çizilme dayanımına sahip tezgah malzemesidir. Ancak yine de sivri ve kesici aletleri doğrudan Belenco üzerinde kullanmayın. Tezgahınızın ilk günkü güzelliğini koruması için kesme tahtası kullanmaya özen gösterin.

Nihale kullanın.

Belenco kuvars tezgah diğer tezgah malzemelerine göre daha yüksek ısı direncine sahip olmasına rağmen, yüksek sıcaklık değişikliklerinden etkilenebilir. Bu nedenle ocaktan veya fırından alınan sıcak kapların doğrudan Belenco üzerine konulmaması, nihale kullanılması kesinlikle gereklidir. Isı yayan mutfak aletlerini (elektrikli kızartma makineleri ve pişiriciler vb.) doğrudan tezgah üzerine yerleştirmeyin.

Aklınızda olsun!

  • Belenco tezgahınızı uzun yıllar ilk günkü parlaklığı ve güzelliği ile kullanabilmek için lütfen aşağıdaki noktalara dikkat edin:
  • Tezgahınızın üzerinde inatçı kirlerin kurumasına izin vermeyin. Bu tip zor lekeleri bir an önce temizlemek daha az kimyasal madde kullanmanızı sağlayacak, temizlik sürelerini azaltacaktır.
  • Yüksek pH değerine sahip temizlik maddelerinin kullanımından mümkün olduğunca kaçının. Kullanmak zorunda olduğunuzda sadece doğrudan lekenin üzerine uygulayın ve en kısa sürede bol su ile durulayın.
  • Içerisinde aşındırıcı tanecikler bulunan toz ve krem deterlanları kesinlikle kullanmayın. Jel ürünleri tercih edin. Yine aynı şekilde sert temizlik araçları (tel ovucular, aşındırıcı yüzeyi olan süngerler vb.) kullanmayın.
  • Tezgahınızın üzerine ağartıcı, boya sökücü, boya ve vernik incelticiler (tiner, trikloretan veya metilen klorid gibi kimyasallar) uygulamayın. pH derecesi 8,5'un üzerinde olan güçlü bazlar ve tuz ruhu gibi pH derecesi çok düşük asitler tezgahınızın solmasına ve pürüzsüz yüzeyinin bozulmasına sebep olur.
  • Ocak veya fırından aldığınız kaplarınızı doğrudan tezgahınızın üzerine koymayın. Mutlaka nihale kullanın,
  • Bazı pişirme metotları ısının yansıyarak tezgaha ulaşmasına ve yansıdığı yerde birikerek yüzeye zarar vermesine neden olur. Her zaman tencere ve tavanızı ocağınızın uygun bölümüne, ortalanmış olarak yerleştirin.
  • Tezgahınızın üzerinde bıçak gibi kesici aletleri doğrudan kullanmayın, kesme tahtası tercih edin.
  • Tezgah üstüne herhangi bir ağır cisim düşürülmesinden kaçının. Cisimlerin tezgah yüzeyinde veya kenarında hasar yapmasını (çizilme, çatlama, parça kopması vb.) önlemek için özen gösterin.
  • Belenco parlaklığını içerdiği kuvarstan alır. Bu nedenle Belenco yüzeylere parlaklık verici kimyasallar uygulamayın. Belenco yüzeyler ancak fabrika şartlarında parlatılabilir. Sonradan yapılacak parlatma ya da cila işlemleri Belenco kuvars yüzeyinize tamir edilemeyecek şekilde zarar verir.