BİZE ULAŞIN
E-Mail Adresimiz
85. Yıl Cumhuriyet Mahallesi Ankara Caddesi No:434 Kemalpaşa / İZMİR TÜRKİYE
Neolith
Ürün Bakımı

Neolith'in Özellikleri

Neolith mutfak tezgahı, gıda artıkları ve bırakılmış atıklar malzemeye nüfuz edemediklerinden temizlemesi oldukça kolaydır, bu nedenle Neolith hijyen garanti eder. Çoğu durumda sadece nemli bir bez, temizlemek için yeterlidir.

Genellikle mutfakta kullanılan gıda ve maddelerin oluşturduğu lekeleri (örn. limon suyu, sirke, zeytinyağı, şarap ve kahve) çıkarmak kolaydır.

Hatta fırın temizleyicisi gibi sert temizleme maddeleri bile Neolith’in yüzeyini etkilemez.

Neolith’in üretim işleminin bir başka avantajı ise ısıya karşı dayanıklı olmasıdır. Sıcak tencere ya da tava, ne yüzeyin rengini bozar ne de yüzeye zarar verir.

 

Günlük Temizlik

Yüzeydeki tozu almak için mikrofiber bez kullanın. Neolith mutfak tezgahınızı gerekirse her gün temizleyin.

Neolith mutfak tezgahı ılık su ile içerisine üretici tarafından tavsiye edilen dozda temizleyici madde eklenerek kullanılabilir (Hidrolik asit ve türevlerini içeren ürünlerden kaçının). Ilık suyla yıkayın ve bez ya da benzeri bir şeyle kurulayın.

Tezgahın üzerine sıvı döküldüğü takdirde, hemen kurulanmalıdır. Ne kadar hızlı temizler ve dökülen sıvıyı kurularsanız, lekelerin çıkarılması o kadar kolay olur.

Mutfak tezgahında cila, yağlı sabunlar, emprenye maddeler ya da diğer işlemlerin (hidro-yağ itici) kullanılması tavsiye edilmemektedir, çünkü bunların uygulanmasına gerek yoktur.

Halihazırda piyasada bulunan bazı temizleyiciler, pek çok kez yıkamadan sonra bile Neolith’in yüzeyinde yağlı bir tabaka bırakabilecek cila ya da parlatıcı katkı maddeleri içermektedir.

Neolith tezgahınıza sivri ve ağır cisimlerin çarpmamasına dikkat edin. Çarpma halinde tezgah çatlayabilir ve hatta kırılabilir (fiziksel hasara en duyarlı bölgeler tezgahın kenarlarıdır).

İPUCU:

Lekeyi çıkartmaya çalışırken ilgili alanı yakından inceleyin. Eğer leke çıkmamışsa ama daha da az belirgin ise, bu durum leke çıkarma işleminin işe yaradığı anlamına gelir. Lekeyi tamamen çıkarana kadar işlemi uygulamaya devam edin.

Lekel türleri Temizleyici türleri
Yağ artığı Alkalin/ Solvent
Yağ Solvent
Mürekkep Oksidan/Solvent
Pas Asit
Kireç. Asit
Çimento Asit
Şarap Alkalin/Asit
Kahve Alkalin/Solvent
Kauçuk Solvent
Alçı Asit
Epoksi yapıştırıcılar. Solvent
Mum Solvent
İyot Oksidan
Kan Oksidan
Dondurma Alkalin
Reçine Solvent
Meyve Suyu Oksidan
Asetatlı kalem Solvent
Aliminyum çizikler Asit

Genel lekeleri temizlemek için önerilen temizleyiciler

Bazı ürünler normal temizleme işlemleri ile çıkarılamayabilir ve ürünlerin mahiyetine göre belirli yöntemler kullanılması gerekir. Dökülen maddenin yüzeyde ne kadar süre kaldığı çok önemlidir, bu sebeple kirlenen alanın mümkün olduğunca en kısa sürede temizlenmesi önerilir. Bu sayede, maddenin yüzeyde kurumasını önlenir ve kolay bir şekilde temizlenmesini sağlanır.

Lekeleri çıkarmak için listelenen maddelerin bazıları şunlardır:

 

Asit: Asidik temizlik ürünleri: kireç çözücüler, çimento sökücüler

Alkalin: Temel temizlik ürünleri: amonyak, yağ giderici…

Solvent: Evrensel çözücü, inceltici, terebentin, aseton, alkol…

Oksidan: Seyreltilmiş hidrojen peroksit ya da ağartıcı…

Dikkat: Her zaman üreticinin tavsiye ettiği doz ve zamana uyun !

Neolith Bakımı